Kahve Kafein Alışkanlığımızın Çevresel Etkileri

  • Bunu Paylaş
Callie Allen

Dünyanın dört bir yanında milyonlarca insan güne sıcak bir fincan kahve ile başlıyor. Pek çok insan bu koyu renkli sıvının sağladığı kafein desteğine güvenerek ayağa kalkıyor ve güne devam ediyor. Dünya genelinde her gün 2 milyardan fazla fincan kahve içiyoruz. Kahve tüketimimiz küresel boyutta ve çevresel etkisi de öyle.

Kahve içme alışkanlığımızın iklim, biyoçeşitlilik ve çiftçilerin mali refahı üzerinde sonuçları vardır. Kahve yetiştirilen bölgelerin çoğu hassas ekosistemlere sahip alanlar olduğundan, çevre üzerindeki etki hem endişe verici hem de önemli olabilir.

Kahve endüstrisinin önemi

Son birkaç on yılda gelişen kahve kültürü ekonomiye de faydalı olmuştur. Birleşik Krallık kahve endüstrisi yaklaşık 210.000 kişiye istihdam sağlamakta ve ekonomiye 9,1 milyar poundluk bir Gayri Safi Katma Değer katkısında bulunmaktadır8 .

2020'den 2021'e kadar dünya genelinde yaklaşık 166,63 milyon adet 60 kg'lık poşet kahve tüketilmiştir 7. Birleşik Krallık'taki hanelerin yaklaşık %80'i hazır kahve satın almaktadır ve kahve dükkanlarını ziyaret eden bireylerin %80'i bunu haftada en az bir kez yapmaktadır. Birleşik Krallık'ta kahve içenlerin yaklaşık %16'sı her gün bir kahve dükkanını ziyaret etmektedir.

Kahve, tüm dünyada pek çok insanın favori içeceğidir. Araştırmalar, 2050 yılına kadar kahve tüketiminin iki katına çıkacağını öngörmektedir 2. Kahve endüstrisi büyüdükçe, kahve üretiminin çevresel sonuçları da artmaktadır.

Kahve - çevresel etki

Fotoğraf: Nathan Dumlao on Unsplash

Gölgede yetiştirilen kahvenin muadillerine göre daha çevre dostu olduğu bildirilmektedir. Gölgede yetiştirme, kahve bitkisinin ağaçların sağladığı gölgelik altında büyüdüğü geleneksel kahve tarımı yöntemidir. Tarımsal ekosistemin bir parçası olarak diğer ağaçların gölgesinde kahve yetiştirmek yaban hayatını korur.

Bununla birlikte, artan talebi karşılamak için yıllar içinde daha yoğun bir kahve yetiştirme yöntemi benimsenmiştir. Aşağıda kahvenin çevre üzerindeki bazı etkilerini tartışıyoruz.

Toprak bozulması

Kahve yetiştiriciliği, kahve endüstrisinin iklim üzerindeki etkisinin %68'ini oluşturmaktadır. Genellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde yetiştirilen kahve, menşe bölgesi ne olursa olsun, kahve mahsulünün yetiştirilmesi sırasında en fazla karbon emisyonunu üretmektedir.

Arabica ve robusta olmak üzere iki tür kahve bitkisi vardır. Arabica kahve bitkileri güneş ışığı ile gölgelenen alanlarda gelişir. 1970'lerde güneşte kahve yetiştiriciliği başladı ve yıllar geçtikçe kahve çiftçileri güneşte yetiştirilen kahveye yöneldi.

1996 yılından bu yana, gölgede yetiştirilen kahve için kullanılan arazi oranı %20'ye düşmüştür.6 Ucuz kahveye olan talep, çiftçileri doğrudan güneş altında kahve yetiştirme uygulamasını benimsemeye olumlu yönde teşvik etmiştir. Ağaç örtüsü olmayan kahve tarlalarından elde edilen verim, gölgeli çiftliklerden çok daha yüksektir ve sonuç olarak daha ucuzdur.

Güneşte yetiştirilen kahve, ekosistemdeki biyolojik çeşitliliği etkileyen monokültür bir yetiştirme sistemi üzerinde çalışmaktadır. Monokültür, toprak kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. 2050 yılına kadar dünya genelinde kahve üretimi için kullanılan arazinin yaklaşık %50'si verimsiz hale gelecektir. Latin Amerika'da verimsiz alanların miktarı %88'e kadar çıkabilir1 .

Gölge için ağaç gölgelikleri olmadan, toprak da üst toprak erozyonuna karşı savunmasızdır.

Doğal yaşam alanı kaybı

Kahve plantasyonlarının yaygınlaşması ciddi bir ormansızlaşmaya yol açarak bazı bitki ve hayvanları tehlikeye atmıştır. Dünya genelinde en yüksek ormansızlaşma oranına sahip 50 ülkeden 37'si kahve yetiştirilen başlıca bölgelerdir. 25 biyoçeşitlilik sıcak noktasından hassas ekosistemlere sahip 13'ü kahve üretilen bölgelerdir4 .

Doğrudan güneş altında kahve dikmek için ormanların büyük bölümünü açıyorlar. Bu tür eylemler ormansızlaşmaya, vahşi yaşam alanlarının kaybına ve iklim değişikliğine katkıda bulunuyor. 2010 yılında yapılan bir araştırma, Brezilya ve Vietnam'daki kahve çiftliklerinin dörtte üçünden fazlasında ağaç örtüsü bulunmadığını ortaya koydu.

Rainforest Alliance başkanı Chris Willie'ye göre, sertifikalı gölgeli kahve çiftlikleri yağmur ormanlarından sonraki en iyi şey.

Dünya Vahşi Yaşam Vakfı, Orta Amerika'da kahve yetiştirmek için 2,5 milyon dönüm arazinin temizlendiğini bildirmektedir. 2001 yılında, kahve üretmek için yaklaşık 11,8 milyon hektar kullanılıyordu; bu arazinin sadece 2,3 milyon hektarı daha önce yağmur ormanı değildi.

Kahve tüketim öncesi kirlilik

Luke tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kahve çekirdeklerinin kavrulması, paketlenmesi ve taşınması kahvenin çevresel etkisinin yalnızca %4'ünü oluşturmaktadır3 .

Bir araştırma, Orta Amerika'da altı ay boyunca yetiştirilen 547.000 ton kahvenin etkilerini değerlendirmiştir. Yaklaşık 110.000 metreküp suyu kirletmiş ve günde 1,1 milyon tondan fazla posa üretmiştir5 .

Tek kültürlü tarım sisteminde kahvenin doğrudan güneş altında yetiştirilmesi, kahve bitkilerinin zararlılara karşı savunmasızlığını artırmaktadır. Bu nedenle kahve çiftçileri sağlıklı bir hasat elde etmek için çok sayıda tarım ilacı kullanmak zorunda kalmaktadır. Güneşte tarım aynı zamanda kimyasal gübre de tüketmektedir. Tarım ilacı ve gübre kullanımı havayı ve yeraltı sularını kirletmekte, toprağı ve su kaynaklarını kirletmektedir.

Kahve işleme tesislerinden kaynaklanan organik atıklar nehirleri kirleten önemli bir unsurdur. Kahve işleme tesislerinden su yollarına boşaltılan atıklar su sistemlerinin ötrofikasyonunu tetiklemekte ve suda yaşayan bitki ve hayvanları oksijensiz bırakmaktadır.

Kahve tüketim sonrası kirlilik

Tek kullanımlık kahve fincanlarındaki plastik de diğer plastikler gibi çevreyi kirletmektedir. Çöp sahasında bir süre kaldıktan sonra, okyanusları kirleten mikroplastiklere dönüşmektedir. Okyanuslardaki plastik atıklar da denizlerdeki vahşi yaşamın hayatta kalması ve insanların refahı için tehdit oluşturmaktadır.

Kahve tüketiminin yüksek olduğu ülkelerde kafeinin su kaynaklarını kirlettiğine dair raporlar da bulunmaktadır. Kafein genellikle kahve telvesini ve atık kahveyi attığımızda çevreye yayılır. Kanıtlar, kahve tükettiğimizde bile kafein içeriğinin yaklaşık %2-%3'ünün sistemimizden bozulmadan çıktığını ve kanalizasyon sistemine girdiğini göstermiştir. Kanalizasyon suyunu arıtmalarına rağmen,Tesisler kafeinin sadece %70 ila %98'ini uzaklaştırabilir, geri kalanı doğal suya karışır. Bu da suda yaşayan vahşi yaşamın kafeinin olumsuz etkilerine karşı savunmasız kalmasına neden olur.

Kaynak tüketimi

Birçok çiftçi kahve çekirdeklerini kavurmak için yakıt olarak ağaçları kesmektedir. Bazı üreticiler de kahvelerini işlemek için fosil yakıtlar kullanabilmektedir.

Elektrikli kahve makineleri çok fazla enerji harcadığından, kahveyi nasıl demlediğiniz de karbon ayak izinize katkıda bulunan enerjiyi tüketebilir. Kahvenizi demlerken elektrikli bir kahve makinesi yerine manuel bir demleyici kullanarak enerji tüketimini azaltabilirsiniz. Kahve kapsülleri, fincan başına demleme için daha az enerji kullanır, ancak kapsül demleyicinizi sürekli sıcak su temini için bekleme modunda bırakmak enerjiyi artırırTüketim.

French press, kollu demleme makinesi ve AeroPress gibi manuel sıfır atık kahve makineleri sıfır elektrik kullanır. Enerji faturalarından tasarruf etmenize ve karbon ayak izinizi azaltmanıza yardımcı olurlar. French press sistemi her aşamada en düşük enerjiyi tüketir.

Kahve atıkları

Finlandiya'daki doğal kaynaklar enstitüsü Luke tarafından yapılan bir araştırma, kahve atıklarının evsel atıkların üçüncü en büyük kategorisi olduğunu ortaya koydu. Finlandiya'da ortalama bir kahve tiryakisi her yıl 2,5 litre kahveyi çöpe atıyor. Bazı hanelerde kahve atıkları kişi başına yılda 13 litreye ulaşıyor. Dünya çapında çöpe giden kahve miktarı kaynak israfına neden oluyor vekahve içenlerin karbon ayak izi.

Her fincan kahvenin son damlasını bitirseniz bile, tek kullanımlık fincanlar, filtreler ve kahve kapsülleri kullanıyorsanız yine de atık üretiyorsunuz demektir. Ürünlerin tek kullanımı, onları yapmak için kullanılan hammaddelerin ve enerjinin en yüksek potansiyel değerini elde etmemize izin vermez.

Tek kullanımlık kahve fincanları, kağıt ve plastik karışımından üretildikleri için kaldırım kenarında geri dönüştürülemezler. Kahve fincanlarının geri dönüşümü için geri dönüşüm teknolojisi ve tesisleri yaygın olarak mevcut değildir. Bu nedenle, İngiltere'de her yıl kullanılan 2,5 milyar fincanın sadece çok az bir kısmı geri dönüştürülebilmektedir. Kahve fincanı atıkları yıllık 152.000 ton karbondioksit karbon ayak izi oluşturmaktadır.

Kahve filtrelerinin kullanımı da çevrede atık yaratır. Filtreleri bir kez kullanıp attığımız için kaynakların sürdürülebilir olmayan bir kullanımıdır. Kahve kapsülleri de atık üretir, çünkü boş kabuklar geri dönüştürülemez. Bazı kahve kapsülleri üreticiler tarafından geri dönüşüme uygun olarak etiketlenmiş olsa da, uygun geri dönüşüm tesislerinin olmaması, önemli miktarda kahve kapsülünün hala sona erdiği anlamına gelir.çöplüklerde.

Kahve üretiminin sosyal etkisi

Büyük markaların kahvelerinin tadı harika olabilir, ancak dikkat etmeniz gereken tek şey bu değildir. Kahve, çoğu yüksek talep gören tüketim ürünü gibi karmaşık bir tedarik zincirine sahiptir. Bu karmaşıklık, çekirdeklerin geldiği çiftliklerin izlenmesini zorlaştırır. Ayrıca bu kahve tarlalarındaki işçilerin çalışma koşullarının tam olarak doğrulanmasını da zorlaştırır.

Uzun ve takip edilemeyen tedarik zincirinin bir diğer sorunu da çiftçilerin aracılar tarafından sömürülmesine olanak sağlamasıdır. Üçüncü dünya kahve çiftçileri, nihai ürünün satıldığı perakende fiyatının ortalama %10'unu almaktadır. Rekabetçi fiyat indirimleri ve alttan kesme yöntemlerinin yol açtığı piyasa dalgalanmaları, kahve yetiştiricileri için durumu daha da kötüleştirmektedir.

Kahve sektöründe 125 milyondan fazla insan çalışmaktadır. İklim değişikliği ve adil olmayan ticaret ve işgücü uygulamaları bu insanların istihdamını tehdit etmektedir.

Kahve tüketiminizin çevreye etkisini azaltmak için ipuçları

Fotoğraf: Delightin Dee on Unsplash

Gölgede yetişen kahve çekirdekleri satın alın

Geleneksel yöntemlerle gölge ekim sistemiyle yetiştirilen kahve bitkileri, diğer ağaç türlerinin kesilmesini engeller ve yaban hayatının doğal ortamlarında kalmasına yardımcı olur. Ayrıca güneşte yetiştirilen kahveye kıyasla daha az pestisit kullanır.

Gölgede yetiştirme ayrıca üst toprak erozyonunu önleyebilir ve toprak sağlığını koruyabilir. Çevre dostu kahvenin tanınmasına yardımcı olacak bazı sertifikalar arasında Rainforest Alliance ve Bird Friendly sertifikaları bulunmaktadır.

Güneşe maruz kalmamak yeterli değildir; üreticinin uygulamalarını da göz önünde bulundurmalısınız. Kavrulmuş çekirdeklerden paketlemeye kadar tüm süreç enerji tasarruflu ve çevre dostu olmalıdır.

Yeniden kullanılabilir bardaklar

Tek kullanımlık kahve fincanlarından kaçının, sadece kağıttan yapılmış gibi görünüyorlar ve bu da biyolojik olarak parçalanabilir olduğunu düşünmenize neden olabilir. Öyle değil. Bazı kahve dükkanları, müşterilerin kullanılmış bardakları geri dönüştürmesine olanak tanıyan geri dönüşüm programlarına katılıyor. Ancak bu şu anda dünyanın her yerinde mevcut değil.

Bu nedenle yeniden kullanılabilir bir kahve fincanı edinmeli ve en sevdiğiniz kafeye götürmelisiniz. Ayrıca size bitki bazlı malzemelerden yapılmış bir fincan servis etmelerini isteyebilirsiniz. Bitki bazlı malzemelerden yapılan plastiğe biyoplastik denir. Fosil yakıt plastiğinden daha az çevresel etkiye sahiptirler ve tamamen organik maddeye dönüşebilirler.

Sertifikalı kahve seçin

Üçüncü taraflar, kahve telvelerini ve kahve dükkanlarını çevre dostu ve olumlu sosyal etki açısından sertifikalandırabilir. Her bir dış denetim kuruluşu için sertifikasyon standartları, odaklandıkları konulara göre farklılık gösterir. Örneğin Fairtrade Vakfı, insancıl işgücü ve ticaret uygulamalarına odaklanır. Kahve pazarında en yaygın uygulanan sürdürülebilir sistemlerden biridir.

Rainforest Alliance çevre dostu kahve yetiştiriciliği için sertifika vermektedir.

Fairtrade kahve, pazar payının yaklaşık %27'sini temsil etmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki Fairtrade kahve çiftçileri yılda yaklaşık 560.900 ton kahve çekirdeği üretmektedir. Bu da 58,9 milyardan fazla tek espresso yapmaya yetecek kahve demektir.

Sonuç

Güneşte yetiştirilen kahve çekirdeği bol ve ucuz olabilir; ancak bu uygulama sürdürülebilir değildir. Toprağın bozulmasına, ormansızlaşmaya ve küresel ısınmaya neden olarak kahve üretimini etkileyecektir. Bazı kahve çiftçileri zaten iklim değişikliğinden etkilenmektedir ve çevresel sıkıntıların devam etmesi daha az verim ve fiyat dalgalanmalarına neden olabilir.

Tüketiciler içeceğin çevresel maliyeti konusunda daha bilinçli hale gelirse, kahve endüstrisi sürdürülebilirlik ve etiklik açısından büyük fayda sağlayacaktır. Sürdürülebilir kahve için daha yüksek bir tüketici tercihi, kahve üreticilerini daha sürdürülebilir uygulamaları benimsemeye teşvik edecektir.

Callie Allen tutkulu bir çevreci ve kendini gezegen korumanın önemi konusunda farkındalık yaratmaya adamış bir yazardır. Çevre bilimi geçmişi ve doğa sevgisi ile Callie'nin yazıları, bilimsel gerçekleri kişisel deneyimleriyle zahmetsizce birleştirerek blogunu çevre bilincine sahip tüm okuyucular için büyüleyici bir bilgi kaynağı haline getiriyor. Callie'nin blogu, en son çevresel zorlukları tartışmaktan sürdürülebilir yaşamla ilgili pratik ipuçları sunmaya kadar, olumlu değişime ilham verme misyonunda çevrilmemiş hiçbir taş bırakmıyor. Callie'yi dizüstü bilgisayarında yazı yazmadığı zamanlarda harika dış mekanları keşfederken, lensiyle doğada nefes kesen anları yakalarken veya yerel koruma çabalarında gönüllü olarak çalışırken bulabilirsiniz. Callie, bulaşıcı coşkusu ve derin bilgisiyle okuyuculara bir fark yaratmaları ve sevgili gezegenimizi gelecek nesiller için korumaları konusunda ilham vermeyi umuyor.