Gezegenimizin Geniş Mavi Alanını Keşfeden 23 Okyanus Gerçeği

  • Bunu Paylaş
Callie Allen

İçindekiler

Okyanus hiç şüphesiz dünyanın birçok harikasından biridir. Deniz yaşamından dalgaların sakinleştirici doğasına kadar, deniz ortamları dünya çapında insanları büyülemektedir. Su, dünya yüzeyinin çoğunluğunu kaplar - çarpıcı bir %71. Ayrıca, okyanuslar dünyadaki tüm suyun yaklaşık %96,5'ini tutar.

Bu rakamlar bize derin okyanusun dünyamız için ne kadar hayati olduğunu gösteriyor. İlginç bir şekilde, Pasifik Okyanusu ya da Atlantik Okyanusu fark etmeksizin tüm okyanuslar tek bir büyük su kütlesi olarak faaliyet gösteriyor. Bu makalede, bizi çevreleyen masmavi derinliklere daha da hayran kalmanızı sağlayacak bir dizi okyanus gerçeğini keşfedeceksiniz.

Genel okyanus gerçeklerinden ilginç olanlara ve korunması gerekenlere kadar, okyanus hakkında eğlenceli gerçekler ve bazı daha ciddi göz açıcı gerçekler için okumaya devam edin.

Daha fazla okuma için, Dünya'nın maliyeti, dalga alıntıları ve Okyanus'ta ne kadar plastik poşet olduğunu yanıtlayan makalemizi beğenebilirsiniz.

Genel Okyanus Gerçekleri

UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Meksika'nın Revillagigedo takımadasında dalış yapan dalgıçlar. Fotoğraf: Francisco Jesús Navarro Hernández on Unsplash

1. Okyanus uçsuz bucaksız

En bariz okyanus gerçeklerinden biri, okyanusun çok büyük olduğudur. Dünya okyanusları, ortalama 3.688 metre (12.100 feet) derinlik ile dünya yüzeyinin yaklaşık %71'ini kaplamaktadır.

Ayrıca, dünya okyanusları yaklaşık 321 milyon mil küp (1,34 milyar kilometre küp) su barındırır. Bu, dünyadaki suyun tahmini %97'sine karşılık gelir ve %2-3'ü de buzullarda bulunur. Dünya yüzeyinin bu kadar büyük bir kısmı okyanuslar tarafından kaplandığından, okyanuslar hava durumunu, gıda tedarikini ve sıcaklığı önemli ölçüde etkiler.

2. Okyanus habitatları dünya üzerindeki en büyük habitatlardır

Fotoğraf: Olga Tsai on Unsplash

Gezegenimizdeki yaşamın büyük bir kısmı suda geçmektedir. Okyanus, dünyadaki vahşi yaşamın yaklaşık %94'ünü barındırmakta ve deniz hayvanları için büyük bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Okyanus, dünya yüzeyinin büyük bir kısmını kapladığı için bu bir sürpriz değildir. Araştırmalar, yaklaşık bir milyon hayvan türünün okyanusu yaşam alanı haline getirdiğini tahmin etmektedir.

Dahası, okyanus dünyamızdaki milyonlarca bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar denizanası ve karides gibi en küçük omurgasızlardan balinalar, köpekbalıkları ve yunuslar gibi büyük hayvanlara kadar uzanmaktadır. Ayrıca denizatı, deniz aslanı ve deniz kaplumbağası gibi hayvanları da bulabilirsiniz.

Dünya üzerinde yaşamış en büyük hayvan olan mavi balinanın bir okyanus memelisi olduğunu da eklemek yerinde olacaktır. Her yıl ortalama 2000 yeni deniz canlısı türü keşfedilmektedir. Suyun altındaki bu yaşam sadece yaşamak için değil, aynı zamanda gıda için de okyanuslara ihtiyaç duymaktadır.

İlginçtir ki, araştırmacılar dünyamızdaki okyanusların barındırdığı türlerin %91'inin tanımlanmayı beklediğini tahmin etmektedir 3. Okyanus derinliği, su basıncı ve sıcaklık gibi faktörler belirli bölgelerdeki hayvan yaşamını belirler. Okyanusta yaşayan bazı hayvanlar sığ sularda yaşarken, okyanusun derinliklerinde keşfedilmemiş çok daha fazla hayvan bulunmaktadır. İlginçtir ki, birçok kara hayvanı da okyanuslarda yaşamaya adapte olmuşturgezegenin okyanuslarında hatırı sayılır bir zaman.

3. Pasifik Okyanusu dünyanın en büyük okyanusudur

Okyanus sürekli bir tuzlu su kütlesi olmasına rağmen, oşinograflar okyanusu dört ana havzaya ayırır: Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Arktik Okyanusu.

Pasifik, Atlantik ve Hint okyanusları Antarktika çevresindeki buzlu sularda birleşir. Aynı şekilde, bazı oşinograflar bunu halk arasında Güney okyanusu olarak adlandırılan beşinci okyanus olarak tanımlar.

Pasifik Okyanusu, dünya yüzeyinin %30'undan biraz fazlasını, yani dünya yüzeyinin üçte birini kaplayan en büyük okyanustur. Pasifik Okyanusu adı, barışçıl deniz anlamına gelen Latince Tepre Pacifium kelimesinden gelmektedir.

Ayrıca, Pasifik Okyanusu yaklaşık 25.000 ada içermekte ve dünyanın yedi doğa harikasından biri olan ve aynı zamanda dünyanın en büyük canlı yapısı olan Büyük Set Resifi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Buna ek olarak, Pasifik Okyanusu'ndaki adaları üç ana gruba ayırabiliriz: Mikronezya, Melanezya ve Polinezya.

4. Atlantik Okyanusu ikinci en büyük okyanustur

Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu'nun yaklaşık yarısı büyüklüğündedir. İkinci büyük okyanustur ve dünya yüzeyinin yaklaşık %20'sini kaplar. Bu, dünya yüzeyinin beşte biri demektir. Ayrıca dünyadaki suyun %29'unu içerir. Atlantik Okyanusu yaklaşık 41.105.000 mil karelik bir alanı kaplar. Adını Yunan tanrısı Atlas'tan alır. Bilim adamları Atlantik'i ikiye ayırırhavzaları: Kuzey Atlantik ve Güney Atlantik.

5. En büyük okyanus dalgaları okyanus yüzeyinin altındadır

En büyük okyanus dalgaları okyanusun içinde bulunur ve kıyılarda görünmez. Bu dalgalar iç dalgalardır. Sahillerde gördüğümüz dalgalara benzerler. Tepeleri ve çukurları vardır; dalgalanırlar ve hatta kırılırlar.

İç dalgalar farklı yoğunluktaki iki akışkan arasında gerçekleşir. Bu dalgalar o kadar büyüktür ki yüzeyin 200 metre altında yukarı ve aşağı hareket edebilirler. Ayrıca okyanus havzaları boyunca 1000'lerce mil seyahat ederler.

6. Okyanus en büyük hayvana ev sahipliği yapıyor - Mavi Balina

Mavi Balina - iStock

Gezegen üzerinde yaşamış en büyük hayvan mavi balinadır. Sadece bugün dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvan değil, aynı zamanda şimdiye kadar var olmuş en büyük hayvandır.

Kayıtlar, en büyük mavi balinanın 108 feet uzunluğa ulaştığını gösteriyor - 11 katlı bir bina kadar. Bir mavi balina 400.000 pound kadar ağır olabilir. Bu ağırlık yaklaşık 33 file eşdeğerdir ve uzunluğu 98 feet'e kadar ulaşır.

Daha fazla okuma: 20 Harika Balina Gerçeği

7. Okyanuslar yaklaşık 20 milyon ton altın barındırıyor

Okyanuslarda 20 milyon ton gibi şaşırtıcı bir miktarda altın olduğu tahmin edilmektedir. Ulusal Okyanus Servisi, Atlantik ve Kuzey Pasifik Okyanuslarındaki her 100 milyon metrik ton okyanus suyunda yaklaşık bir gram altın bulunduğunu kaydetmiştir.

Bilim insanları suda her insanın sekiz kilo altın almasına yetecek kadar altın olduğunu tahmin etmektedir. Ancak altının sudan çıkarılması madencilikten daha pahalıdır. Okyanustaki altın yataklarının çoğu suyun bir ya da iki mil altında bulunmaktadır ve bu da çıkarma işlemini zorlaştırmaktadır.

8. Dünyanın en uzun sıradağları su altında

Dünyamızdaki en uzun dağ sırası okyanuslarda yer almaktadır. 40.390 mil uzunluğundaki Okyanus Ortası Sırtı, suların üzerindeki en uzun dağ sırası olan ve yaklaşık 4300 mil uzunluğundaki And Dağları'nı gölgede bırakmaktadır.

Bir beyzbol topunu andıran bu dağlar ve vadiler sistemi, dünyanın tektonik plakalarının bir sonucudur.

9. Okyanus, gezegendeki oksijenin %50-80'ini üretir

Okyanuslar hayatta kalmamız için bildiğimizden çok daha hayati bir öneme sahiptir. Soluduğumuz oksijenin büyük bir kısmının yağmur ormanlarından geldiği yönündeki yaygın görüşün aksine, okyanuslar dünyadaki oksijenin büyük bir kısmını sağlamaktadır.

Araştırmalar, okyanusun dünyadaki oksijenin yarısından fazlasını ürettiğini ortaya koymaktadır. Okyanustaki küçük deniz bitkileri, özellikle yosun, alg planktonu ve fitoplankton, en büyük oksijen kaynağımızdır.

10. Okyanus suyu sürekli hareket halindedir

Fotoğraf: Paul Buffington on Unsplash

Okyanus suyu sürekli hareket halindedir. Hareketler dalgalar, rüzgar, gelgitler, akıntılar, Coriolis etkisi, su yoğunluğu farklılıkları ve okyanus havzalarının şeklinden kaynaklanır.

Bazı okyanus akıntıları yüzey seviyesinde akarken, diğerleri suyun derinliklerinde akar. Ayrıca su, süpürücü akıntılarla dünyanın etrafında hareket eder. Yükselen ve alçalan dalgalar ve gelgitler, okyanus havzaları boyunca her gün enerji aktarır.

NOAA'ya göre, Atlantik Okyanusu'ndaki bir sıcak su akıntısı olan Gulf Stream, dünyanın karadaki tüm nehirlerinin toplamından daha büyük miktarda suyu taşıyor.

11. Okyanuslarda göller ve nehirler vardır

Tıpkı yeryüzünde bir göl veya nehir bulabileceğiniz gibi, okyanuslarda da bu su kütleleri vardır. Oluşumları, tuzlu su ve hidrojen sülfür kombinasyonunun etrafındaki suyun geri kalanından daha yoğun hale gelmesinden kaynaklanır. Bu, okyanusun altından akan bir göl veya nehir oluşturmasını sağlar.

Ayrıca, bu su altı gölleri ve nehirlerinin boyutları sadece birkaç metre ile birkaç mil genişlik arasında değişmektedir.

İlginç Okyanus Gerçekleri

12. Okyanus tabanında yatan milyonlarca gemi enkazı var.

Maldivler açıklarında bir gemi enkazını araştıran dalgıç. Credit: iStock

Tahminlere göre okyanus tabanında 3 milyondan fazla gemi enkazı bulunmaktadır. Bu enkazların %1'inden daha azı keşfedilmiştir.

En eski gemi enkazı olan Dokos batığı yıllar öncesine, MÖ 2700 - 2200 yıllarına dayanırken, RMS Titanic 15 Nisan 1912'de battı. Ayrıca, ikinci dünya savaşı sırasında Rus denizcilerin torpidosu da var. Bu olaylar birçok cana mal oldu ve okyanustaki gemi enkazlarından sadece birkaç örnek.

13. Denizaltı kabloları küresel internete güç veriyor

Küresel iletişim denizaltı kabloları sayesinde mümkün olmaktadır. İnternet, kıtalar ve kara kütleleri arasında okyanus tabanından geçen kablolara dayanmaktadır.

Bu ağ yarım milyon milden fazla bir uzunluğa sahiptir. 200'den fazla bağımsız bağlı kablo sisteminden oluşur ve küresel iletişimin %95'inden fazlasını taşır. Bugün uluslararası iletişimin %99'undan fazlası, çoğu deniz altında bulunan fiber optik kablolar üzerinden taşınmaktadır.

14. Volkanik patlamaların çoğu su altında meydana gelir

Dünyadaki volkanik faaliyetlerin yüzde sekseni okyanusta gerçekleşmektedir ve Güney Pasifik en fazla aktif volkan yoğunluğuna sahip olmasıyla ünlüdür.

Sualtında tahminen 1 milyon volkan bulunmaktadır. Ayrıca bu sualtı patlamaları düzenli olarak meydana gelmekte, yeni kara kütleleri oluşturmakta ve derin deniz canlıları için yaşam ortamı sağlamaktadır. Bilim insanları 2009 yılında şimdiye kadar bulunan en derin okyanus patlaması olan West Mata'yı keşfetmiştir.

15. Okyanus, güneş ışığını emdiği için mavidir

Okyanusun gökyüzünün rengini yansıttığı için mavi olduğu gibi yanlış bir kanı vardır. Ancak okyanus, ışık spektrumunun kırmızı kısmındaki ışığı emdiği için mavidir.

Güneş ışığı okyanusa çarptığında, su ışık spektrumunun kırmızı ucundaki uzun dalga boylu renkleri ve kısa dalga boylu ışığı emer. Kalan görünür ışık esas olarak mavi dalga boyundan oluşur. Su, spektrumun mavi kısmındaki renkleri geride bırakarak bir filtre görevi görür. Dahası, okyanus kırmızı ve yeşil gibi diğer renkleri de alabilir. Bu, güneş ışığı okyanustan yansırsa gerçekleşir.Suda yüzen tortular veya parçacıklar.

16. Okyanus, herhangi bir müzeden daha fazla antik eser içerir

Okyanuslarla ilgili akıllara durgunluk veren eğlenceli gerçeklerden biri de eserleri barındırıyor olmalarıdır. Okyanuslar sayısız hazineye ve esere ev sahipliği yapmaktadır. Titanik'ten çıkarılan eserlerin tahmini değeri 189 milyon dolardır.

Araştırmalar, deniz altında dünyadaki tüm müzelerin toplamından daha fazla tarihi eser bulunduğunu gösteriyor. İlginçtir ki, bu eserler sadece gemi enkazlarından gelmiyor. Savaşlardan ve sivil havacılıktan kalma uçaklar da sulara karışıyor. Okyanusu gezegenin mega müzesi olarak adlandırabiliriz.

17. İnsanlar okyanusun %80'inden fazlasını keşfetmedi

İşte okyanuslarla ilgili eğlenceli gerçeklerden biri daha. Araştırmalar okyanusun %80'inden fazlasının keşfedilmediğini gösteriyor. Okyanusun sadece %5'i keşfedilip haritalandığı için okyanus hakkında hala birçok gizem var.

Aslında, dünyadan yaklaşık 50 mil uzakta olmasına rağmen Mars'ın okyanustan daha iyi haritaları var. Araştırmacılar daha fazlasını keşfetmeye çalıştıkça, okyanusun altında yatanlar hakkında yeni şeyler gün ışığına çıkıyor.

18. Işık okyanusun dibine nüfuz etmez

Okyanus ortalama 12,100 feet derinliğe sahiptir. Işık dalgaları suyun sadece 330 feet'ine nüfuz edebildiğinden, suyun geri kalan kısmına ışık nüfuz etmez. Bu da okyanusun dibini karanlık yapar.

Okyanustaki ışık derinlikle birlikte azalır. Bunun nedeni okyanusun çok derin olmasıdır. Işık okyanus yüzeyinin ancak bu kadar altına nüfuz edebilir ve dibi ışıksız bırakır.

Işık olmadan, derin okyanusun dibinde daha tuzlu soğuk su bulunur ve bu koşullarda yaşamaya adapte olmuş garip ve harika canlılarla dolu bir ortam yaratır.

19. Mercanlar doğal güneş korumasına sahiptir

Fotoğraf: Milos Prelevic on Unsplash

Mercan kendi güneş koruyucusunu üretir. Güneş ışığına çok fazla maruz kalmak, sığ sularda mercanlarda yaşayan alglere zarar verebilir. Sonuç olarak, mercan doğal güneş koruması üretir. Algleri korumak için bir tür güneş kremi görevi gören proteinler oluşturur. Buna floresan pigment denir. Algler mercan için birincil besin kaynağıdır, bu nedenle korunma ihtiyacı vardır.

20. Derin deniz canlılarının yaklaşık %75'i kendi ışıklarını yaratır

Balıklar, solucanlar, denizanaları, ahtapotlar, kalamarlar ve kabuklular gibi çok çeşitli hayvanlar kendi ışıklarını yayabilirler. Bu fenomene biyolüminesans denir. Biyolüminesans, büyük önemi nedeniyle suda yaşayan tüm hayvanlardan beklenen ekolojik bir özelliktir. Bu deniz canlıları bu ışığı avlanmak, avcılardan korunmak veya eşlerini çekmek için kullanırlar.

Çevresel Okyanus Gerçekleri

21. Deniz seviyesi yılda 3,4 milimetre yükseliyor

Isınan okyanus sıcaklıklarının yanı sıra eriyen buzullar ve buz tabakalarının bir sonucu olarak küresel deniz seviyeleri yükselmektedir. 1900 ve 1990 yılları arasında yapılan çalışmalar deniz seviyesinin ortalama 1,2 milimetre ve 1,7 milimetre arttığını göstermiştir. 2000 yılında bu oran 3,2 milimetreye yükselmiştir. 2016 yılında ise yıllık 3,4 milimetre olarak tahmin edilmiştir5 . Ayrıca, Çin'in kıyı deniz seviyeleri de artmıştır1980 ile 2020 yılları arasında yılda 3,4 milimetre artacaktır.

22. Okyanus daha asidik hale geliyor

Okyanusun ortalama PH değeri 8,2'dir, yani bazik veya alkalidir. Ancak okyanus, insanlar tarafından atmosfere salınan karbondioksiti emdikçe PH değeri düşer, dolayısıyla asidik hale gelir.

Okyanusun PH seviyesi ortalama olarak 8.2'den 8.1 PH'a düşmüştür veya PH seviyesinde %26'lık bir düşüş olmuştur1 .

Sanayi devriminden bu yana atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonu artmıştır. Bunun nedeni fosil yakıtların yakılması ve arazi kullanımının değiştirilmesi gibi insan faaliyetleridir. Ayrıca okyanus, atmosfere salınan karbondioksitin yaklaşık %30'unu emer. Sonuç olarak daha asidik hale gelir.

23. Okyanusun üst kısmı birkaç on yıl öncesine göre yaklaşık %24 daha hızlı ısınıyor

Fotoğraf NASA tarafından Unsplash üzerinde

Çok da uzak olmayan bir tarihte sanayi devriminin başlamasından bu yana, insanlar atmosfere ısı hapseden karbondioksit pompalayan faaliyetlerde bulundu. Buna karşılık olarak gezegen ısındı.

Bu karbondioksitin sadece yaklaşık %1'i atmosferde kalmakta, geri kalanı ise uçsuz bucaksız okyanusa karışmaktadır. Son zamanlarda sıcak su oranı hızlanmaktadır. Okyanusun üst kısmı birkaç on yıl öncesine göre yaklaşık %24 daha hızlı ısınmaktadır. Bu ısınma deniz yaşamına, fırtına yoğunluğuna ve daha fazlasına zarar vermektedir. Dikkat edilmediği takdirde, bu eğilimin hızlanma eğilimi devam etmektedir.

24. Her yıl milyonlarca ton plastik okyanusa karışıyor

Kıyıdaki plastik. Fotoğraf Lucien Wanda

Plastik kirliliği önemli bir çevre sorunudur. Bu durum, tek kullanımlık plastiklerin üretimindeki hızlı artış ve daha az yönetim kabiliyeti nedeniyle meydana gelmektedir.

Plastik kirliliğine ilişkin gerçekler şaşırtıcıdır; yılda yaklaşık 14 milyon ton plastik okyanusa karışmaktadır 2. Buna ek olarak, okyanusta tahminen 5,25 trilyon plastik parçası bulunmaktadır. Mikroplastikler, deniz organizmalarını yediğimizde insan vücuduna girebilir.

25. Plastik torba, bilinen en derin plastik çöp parçasıdır

Bir plastik torba, Mariana Çukuru'nda bulunduğu için bilinen en derin plastik çöp parçasıdır. Mariana Çukuru, okyanusun en derin noktasıdır. Pasifik Okyanusu'nun uzak kısmında 10.975 metre (36.000 feet) boyunca uzanır. Bilinen en alçak noktası Challenger Deep olarak adlandırılır.

Ayrıca, hilal şeklindedir ve Pasifik Okyanusu yüzeyinin 7 milden fazla altına ulaşır. 4. Ayrıca, insanların bilmediği uzak uzaylı deniz formlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu çukurun derinliğine rağmen, plastik torba oraya kadar ulaşmıştır.

İlgili: Okyanusta ne kadar plastik poşet var?

26. Mercan resifleri azalıyor

Dünyanın tropik resiflerindeki mercan örtüsü son 40 yılda önemli ölçüde azalmıştır. Mercan resiflerinin azalmasının bazı nedenleri arasında iklim değişikliği, aşırı avlanma, kirlilik, azalan su kalitesi ve sürdürülemez kıyı gelişimi yer almaktadır. Sonuç olarak bu azalma, mercanla beslendikleri için yerli adaların yaşam alanları için bir tehdit oluşturmaktadır.

Sonuç

Okyanuslar pek çok harikaya ev sahipliği yapar ve pek çok insan deniz suyu kenarında olmayı sever. Deniz, basitçe birkaç tarafı kara ile kaplı bir okyanus alanıdır. Okyanuslar farklı türlerde deniz canlılarına ev sahipliği yapar. Ayrıca deniz tabanında keşfedilmemiş önemli hazinelerin yattığını da biliyoruz.

Okyanusu ne kadar tanıyor ve tadını çıkarıyor olsak da, insanlar okyanusun yalnızca %5'ini keşfetmiş durumda. Daha önemli bir yüzdesini keşfettikçe başka hangi keşifleri ortaya çıkarabiliriz?

Su yüzeyinin altında yatanları ortaya çıkarmak kesinlikle ilginç. İster hevesli bir deniz biyoloğu olun, ister sadece meraklı bir zihin, hepsi de dünya okyanuslarını koruma ihtiyacına işaret eden bu okyanus gerçeklerini takdir edeceksiniz.

Callie Allen tutkulu bir çevreci ve kendini gezegen korumanın önemi konusunda farkındalık yaratmaya adamış bir yazardır. Çevre bilimi geçmişi ve doğa sevgisi ile Callie'nin yazıları, bilimsel gerçekleri kişisel deneyimleriyle zahmetsizce birleştirerek blogunu çevre bilincine sahip tüm okuyucular için büyüleyici bir bilgi kaynağı haline getiriyor. Callie'nin blogu, en son çevresel zorlukları tartışmaktan sürdürülebilir yaşamla ilgili pratik ipuçları sunmaya kadar, olumlu değişime ilham verme misyonunda çevrilmemiş hiçbir taş bırakmıyor. Callie'yi dizüstü bilgisayarında yazı yazmadığı zamanlarda harika dış mekanları keşfederken, lensiyle doğada nefes kesen anları yakalarken veya yerel koruma çabalarında gönüllü olarak çalışırken bulabilirsiniz. Callie, bulaşıcı coşkusu ve derin bilgisiyle okuyuculara bir fark yaratmaları ve sevgili gezegenimizi gelecek nesiller için korumaları konusunda ilham vermeyi umuyor.