Eskiyi Yeniye Dönüştüren En İyi 10 İleri Dönüşümlü Giyim Markası

 • Bunu Paylaş
Callie Allen

Sürdürülebilirlik, moda endüstrisinde önemli bir konu olmaya devam ediyor. Günümüzde, çevre bilincine sahip tüketiciler arasında ileri dönüşümlü giysilere olan talep hızla artıyor. Giyim markaları artık hızlı modanın zararlı etkilerinin farkında ve yeniden kullanım için giysilerin yenilenmesi de dahil olmak üzere daha etik ve sürdürülebilir giysi üretim yöntemlerini benimsiyor.

Bu makalede, ileri dönüşümlü modanın ne olduğuna, ileri dönüşümlü kıyafetleri seçmenin faydalarına ve yatırımınıza değecek en iyi ileri dönüşümlü kıyafet markalarından bazılarına bakacağız.

İleri dönüşümlü moda nedir?

İştirak Açıklaması: TRVST, Amazon Services LLC Associates Programı ve uluslararası varyantları dahil olmak üzere çeşitli ortaklık programlarının bir katılımcısıdır. Bu nedenle, uygun satın alımlardan size hiçbir ücret ödemeden bir reklam ücreti kazanabiliriz.

Eski giysilerin ve tekstil ürünlerinin daha kaliteli ve çevresel değeri olan yeni giysilere veya ürünlere dönüştürülmesini içeren ileri dönüşümlü moda, moda markaları için moda endüstrisinin neden olduğu olumsuz çevresel etkiyi azaltmanın yenilikçi ve yaratıcı bir yoludur.

Raporlara göre, hızlı moda endüstrisi küresel CO2 emisyonlarının %8-10'unu üretmektedir. Endüstri ayrıca her yıl 79 trilyon litre su tüketmekte ve boyama ve tekstil işlemlerinden kaynaklanan endüstriyel su kirliliğinin %20'sinden sorumludur 2. Bu çevresel kriz, sürekli artan giyim talebinden kaynaklanmaktadır.

Daha fazlasını okuyun: Hızlı Moda Gerçekleri & İstatistikleri

Giysilerin ileri dönüştürülmesi uygulaması, daha sürdürülebilir ve etik modanın önünü açmaktadır. Gezegen için faydalıdır ve normalde çöplüklerde son bulacak atık malzemelere değer katar. Ayrıca, doğal kaynakları korur ve bu da çevreye fayda sağlar.

Geri dönüştürülmüş giysilere karşı ileri dönüştürülmüş giysiler - aralarındaki fark nedir?

Geri dönüştürülmüş giysiler ile ileri dönüştürülmüş giysiler arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Her ikisi de moda atıklarını azaltmanın sürdürülebilir yollarıdır, ancak her ikisinin de aynı olmadığını unutmayın.

Giysilerin ileri dönüşümü, mevcut giysilerin veya ürünlerin daha yüksek değere sahip bir şeye dönüştürülmesini içerir. Bazı markalar farklı kumaş artıklarını kullanır ve bunları moda koleksiyonları için yeni giysilere dönüştürür.

Öte yandan, kumaşların ve giysilerin ve kumaşların geri dönüşümü, tekstil atıklarını benzer değerde bir şeye dönüştürür. Örneğin, üreticiler tekstil atıklarını parçalayabilir, ağartabilir ve yeni ipliğe dönüştürebilir.

Her iki uygulama da atık ve karbon emisyonlarını azaltmakta, doğal kaynakları korumakta ve daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmaktadır. Kullanılmış giysilerin geri dönüşüm, yeniden satış ve ileri dönüşüm yoluyla moda endüstrisi içinde hareket ettirilmesi süreci, moda uzmanlarının döngüsel ekonomi olarak adlandırdığı süreçtir.

Moda endüstrisinde ileri dönüşümün faydaları

Sağlıklı çevre

Bazı giysilerin üretim süreci, sağlığımıza zararlı olan ve ayrıca hava ve su kirliliğine neden olan sert kimyasallar içerir. İleri dönüşüm ile üreticiler mevcut malzemeleri kullanır ve hammaddelerin işlenmesinde kimyasal kullanımını azaltır. Ayrıca, çöp sahalarına giden giysi sayısını azaltarak daha çevre dostu bir ortam yaratır. İleri dönüşümlü alışveriş yapın ve şunları bulacaksınızÇevresel maliyet olmadan kıyafet giymek.

Doğal kaynakları korur

Raporlar, boyama işleminde bir kilogram kumaş başına 150 litreye kadar su kullanılabildiğini ortaya koymaktadır 1. İleri dönüşüm, yeni giysi ve doğal malzemelerin üretimi için gereken doğal kaynakları azaltmaktadır. Moda markaları, diğerlerinin yanı sıra su israfı ve ormansızlaşma sorunlarını çözen mevcut malzemeleri kullanabilmektedir.

Uygun fiyatlı giysiler

İleri dönüşümle, gezegen için üzerinize düşeni yaparken uygun fiyatlarla güzel kıyafetler giyebilirsiniz. Çevrimiçi ikinci el mağazaları, evde ileri dönüşüm için kullanabileceğiniz ikinci el kıyafetler satıyor veya kullanıma hazır ileri dönüşümlü kıyafetler üreten aşağıdaki markalardan bazılarına göz atın.

Çevre için en iyi seçenek her zaman elinizdekileri yeniden kullanmak olacaktır. Delikleri yamamaktan bir giysiyi size özgü benzersiz bir kreasyona dönüştürmeye kadar her şey olabilen el yapımı ileri dönüşümlü giysiler de eğlenceli ve maliyet tasarrufu sağlar.

En iyi 10 geri dönüşümlü giyim markası

Bu bölümde, stil ve sürdürülebilirliği yaratıcı bir şekilde bir araya getiren en iyi ileri dönüşümlü sürdürülebilir giyim markalarından bazılarının bir listesini hazırladık.

Aşağıdaki markalardan bazıları giyim eşyaları üzerinde çalışarak onlara yeni bir soluk kazandırıyor; diğer geri dönüştürülmüş giyim markaları ise geri kazanılmış veya geri dönüştürülmüş kumaşlar ve iplikler kullanıyor. Bu markaların ortak noktası, çeşitli stillere uygun harika yeni parçalar yaratmak için tekstil ürünlerini ileri dönüştürmek. Aşağıdaki bilgiler bu giyim markaları hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır:

 • Kimler için tasarlandı
 • Ürün yelpazesi
 • Etik değerler
 • Giysi beden aralığı
 • Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri

En iyi geri dönüştürülmüş giyim markalarına hızlı bağlantılar:

    1. Outerknown

    Fotoğraf Kredisi: Outerknown

    İçin: erkekler ve kadınlar

    Ürün yelpazesi: GİYİM

    Etik değerler: sürdürülebilir malzemeler, tedarik zinciri şeffaflığı, Fair Trade USA sertifikası, Fair Labour Association (FLA) Davranış Kuralları

    Giysi beden aralığı: S-XXL

    Mağaza konumu ve nakliye: ABD merkezli, dünya çapında nakliye

    Outerknown Bluesign sertifikalı bir giyim markasıdır, bu da markanın üretim sürecinde hiçbir zararlı kimyasal kullanmadığı anlamına gelir. Sürdürülebilirliğin şeffaflıkla başladığına inanırlar ve web sitelerinde bulabileceğiniz tüm tedarikçilerinin bir listesini yayınlayarak sözlerini eylemle eşleştirirler. Outerknown'un tedarik ettiği liflerin %90'ı organik, geri dönüştürülmüş veya yeniden üretilmiştir.

    Outerknown, hem erkekler hem de kadınlar için kot pantolonlardan tişörtlere ve şık dış mekan kıyafetlerine kadar geniş bir yelpazede sürdürülebilir kıyafetler üretmektedir. Ünlü profesyonel sörfçü Kelly Slater tarafından kurulan şirket, beklediğiniz aktif yaşam tarzı için harika kıyafetler üretmektedir. Ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli geri dönüştürülmüş kıyafetleri de vardır. Bu giyim eşyaları, aşağıdakiler gibi farklı sürdürülebilir malzemelerden yapılmıştırGeri dönüştürülmüş pamuk, geri dönüştürülmüş polyester ve diğer geri dönüştürülmüş malzemeler. Hatta geri dönüştürülmüş polyester kullanarak düğme yapmaya kadar ileri gidiyorlar.

    Outerknown sürdürülebilirliğe olan bağlılığını, çeşitli kampanyalar ve bağışlar aracılığıyla okyanuslardaki plastik kirliliğine karşı farkındalık yaratmaya yönelik hayır işleriyle de gösteriyor.

    Outerknown'da Alışveriş Yapın

    2. Yeniden/Bitti

    Fotoğraf Kredisi: Re/Done

    İçin: kadınlar

    Ürün yelpazesi: gi̇yi̇m ve ayakkabi

    Etik değerler: sürdürülebilir moda, geri dönüştürülmüş kumaşlar, su tasarrufu yöntemleri, yerelleştirilmiş tedarik zinciri

    Giysi beden aralığı: 23" - 32" arası beller

    Mağaza konumu ve nakliye: Merkezi ABD'dedir ve uluslararası gönderilir

    Bu vintage giyim markası, geri dönüştürülmüş denim giysiler konusunda uzmanlaşmıştır. Re/Done, Los Angeles şehir merkezinde benzersiz sürdürülebilir kot pantolonlar, kot ceketler ve şortlar yaratmak için Levi's kot pantolonlarıyla iş birliği yapmaktadır. Eski kumaşlardan yeni vintage kot pantolonlar yaratmak için eski kot pantolon çiftlerini karıştırıp eşleştirmektedirler. Giysileri, orijinal dikişi ve vintage denim mirasını korumak için öncelikle elle geri dönüştürülmektedir.

    Re/Done, yeniden tasarlanmış giysilerini üretirken etik üretim uygulamaları ve sürdürülebilir ürünler kullanmaktadır.

    Re/Done Mağazası

    3. Sıfır Atık Daniel

    Fotoğraf Kredisi: Zero Waste Daniel

    İçin: herhangi bir cinsiyet

    Ürün yelpazesi: gi̇yi̇m ve aksesuarlar

    Etik değerler: Sıfır atık üretim politikası, geri dönüştürülmüş malzemeler, ölü stok kumaş, kapalı döngü üretim sistemi

    Giysi beden aralığı: XS-XXL

    Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri: ABD merkezli ve dünya çapında gönderiliyor

    Zero Waste Daniel, sürdürülebilirlik ve sıfır atık modasına kendini adamış bir ileri dönüşüm giyim markasıdır. Organik kapüşonlulardan spor giysilere kadar, bu moda markası sürdürülebilir giysiler yaratmak için ileri dönüşümlü kumaş parçaları kullanır. Üretilen her bir giysi parçası, tekstil atıklarının çöp sahalarına gitmesini önler.

    ZWD cinsiyetsizdir, farklı vücut tiplerini ve cinsiyet kimliklerini destekler. Brooklyn'deki atölyelerinde adil ticaret koşulları altında eski kıyafetlere yeni bir hayat verirler.

    Sıfır Atık Alışverişi Daniel

    4. Urban Outfitters

    İçin: erkekler ve kadınlar

    Ürün yelpazesi: gi̇yi̇m ve aksesuarlar

    Etik değerler: sürdürülebilir kumaşlar, geri dönüştürülmüş giysiler, tedarik zinciri şeffaflığı, sorumlu kaynak kullanımı

    Giysi beden aralığı: XXS - XL

    Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri: ABD merkezli ve dünya çapında gönderim sunuyor

    Urban Outfitters, hem erkekler hem de kadınlar için vintage kıyafetler sunmaktadır. Urban Renewal koleksiyonu, ölü stok kumaştan / ihtiyaç fazlası kumaştan ve otantik vintage kıyafetlerden yapılmış ileri dönüştürülmüş kıyafetlerden oluşmaktadır.

    Mağaza içi geri dönüşüm, enerji tasarruflu aydınlatma, çamaşır makineleri ve neredeyse tamamı geri dönüştürülmüş yapı malzemelerinden yapılmış bir ev ofisleri var.

    Urban Outfitters, sürdürülebilir modaya olan bağlılığını çeşitli sürdürülebilirlik girişimleri aracılığıyla göstermektedir. Bağışlar ve programlar aracılığıyla yerel toplumlarına geri vermektedirler.

    Urban Outfitters'da Alışveriş Yapın

    5. Retro'nun Ötesinde

    Fotoğraf Kredisi: Beyond Retro

    İçin: erkekler ve kadınlar

    Ürün yelpazesi: gi̇yi̇m ve aksesuarlar

    Etik değerler: ikinci el kumaşlar, sıfır atık üretim politikası, geri dönüştürülmüş malzemeler

    Giysi beden aralığı: 6-20 UK (kadın bedeni), XS-XL (erkek bedeni)

    Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri: İngiltere ve İsveç merkezli ve uluslararası gönderi teklifleri

    Eğer bir vintage aşığıysanız, bu giyim markası tam size göre. Beyond Retro, reworked alt markası altında ikinci el geri dönüştürülmüş eşyalardan üretilmiş upcycled kıyafetler üretiyor. Tüm tasarruf ihtiyaçlarınız için de mükemmel olan bu sürdürülebilir moda markası, yeni bir hayat verilmeyi bekleyen kumaşlardan oluşan bir hammadde rezervine sahip.

    Fabrikaları Hindistan'da maksimum kalite kontrolü ve atıksız üretim politikası ile sürdürülebilir bir şekilde çalışıyor. Mağazaları eski kıyafetleri, karton kutuları ve hatta fiyat etiketlerini geri dönüştürüyor.

    Beyond Retro, insanlığa olan sevgisini Organ Bağışı Fiyat Etiketi girişimiyle de gösteriyor.

    Retro'nun Ötesinde Alışveriş

    6. Fanfare

    Fotoğraf Kredisi: Fanfare

    İçin: kadınlar

    Ürün yelpazesi: Giyim

    Etik değerler: geri dönüştürülmüş malzemeler ve ambalajlar, GOTS sertifikalı malzemeler, kapalı döngü üretim sistemi

    Giysi beden aralığı: 6-16 UK (üstler), 26" - 34" bel (altlar)

    Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri: Birleşik Krallık merkezli ve dünya çapında sevkiyat

    Fanfare, eski adıyla Fabric Freedom, 2018 yılında piyasaya sürüldü. Bu sürdürülebilir moda markası, sürdürülebilir kumaş parçalarından yapılmış geri dönüştürülmüş bohem kıyafetler yaratıyor. Çarpıcı parçalar yaratmak için üretim atıklarından ve kesimlerden nakışlar kullanıyorlar. Geri dönüştürülmüş yeniden tasarlanmış koleksiyonları, çağdaş tarzın bir karışımıdır, ancak profesyonel bir ortam için yeterince incedir. Ayrıca türünün tek örneği vintage parçalar da sunuyorlarLondra'daki pop-up mağazalarından temin edilebilir.

    Fanfare ayrıca modern kölelik ve plastik kirliliğiyle mücadele etmek için farklı kuruluşlarla işbirliği yaptı.

    Mağaza Fanfare

    7. Resim Organik Giysiler

    Fotoğraf Kredisi: Resim

    İçin: erkekler, kadinlar ve çocuklar

    Ürün yelpazesi: dış mekan giysi ve aksesuarları

    Etik değerler: Sertifikalı B Corp, Fair wear foundation sertifikalı, sıfır yağ hedefi

    Giysi beden aralığı: XS-XL

    Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri: Fransa merkezli. Sadece Fransa, Avusturya, Belçika ve Almanya'da gönderim imkanı sunuyor

    Açık hava için geri dönüştürülmüş giysiler arıyorsanız, Picture Organic size yardımcı olacaktır. Koleksiyonlarında spor kıyafetleri, snowboard dış giysileri, yelekler, mayolar, kışlık montlar ve erkekler, kadınlar ve çocuklar için diğer geri dönüştürülmüş giysiler bulunmaktadır. Giysilerini çoğunlukla geri dönüştürülmüş malzemelerden yapıyorlar, örneğin geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yaptıkları kayak ceketleri gibi. Ayrıca yaklaşık% 20 oranında çalışıyorlarve 2030 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji ile çalışmayı planlamaktadır.

    Shop Picture Organik Giyim

    8. Preloved

    Fotoğraf Kredisi: Preloved

    İçin: kadınlar

    Ürün yelpazesi: gi̇yi̇m ve aksesuarlar

    Etik değerler: sürdürülebilir malzemeler, çevre dostu

    Giysi beden aralığı: XS-XXL

    Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri: Kanada merkezli ve dünya çapında gönderiliyor

    Preloved, Kanada'nın Toronto kentinde faaliyet gösteren bir geri dönüştürülmüş giyim markasıdır. Stoktaki malzemeleri kullanarak gündelik kıyafetler üreten bu marka, aynı zamanda geri dönüştürülmüş vintage kumaşlar ve ikinci el giysiler kullanarak türünün tek örneği moda parçaları yaratmaktadır.

    Sürdürülebilir ürünler kullanan Preloved, 1 milyondan fazla giysiyi çöp sahalarından uzaklaştırdığını iddia ediyor.

    Preloved'da Alışveriş Yapın

    9. Antiform

    Fotoğraf Kredisi: Antiform

    İçin: kadınlar

    Ürün yelpazesi: gi̇ysi̇ler ve aksesuarlar

    Etik değerler: geri kazanılmış malzemeler, çevre dostu

    Giysi beden aralığı: 8-18 İNGILTERE

    Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri: Birleşik Krallık merkezli ve uluslararası gönderi teklifleri.

    Antiform, türünün tek örneği kıyafet ve aksesuarların yapımında geri kazanılmış malzemelerin kullanımıyla sürdürülebilir modanın sınırlarını zorlayan yenilikçi bir moda markasıdır. Trikolara odaklanan bu marka, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli benzersiz tasarımlara sahiptir. Üretimde kullanılan tüm malzemeler İngiltere'de yerel olarak tedarik edilmektedir.

    Antiform Mağazası

    10. RubyMoon

    İçin: kadınlar

    Ürün yelpazesi: giyim (spor giyim ve mayo)

    Etik değerler: ECONYL (okyanus kaynaklı), OEKO-Tex 100 sertifikalı,

    Giysi beden aralığı: XS-XL, 38DD (spor sütyenleri)

    Mağaza konumu ve gönderim seçenekleri: Birleşik Krallık'ta yerleşiktir ve uluslararası nakliye hizmeti sunar

    RubyMoon, benzersiz spor giyim parçaları yaratan, kar amacı gütmeyen bir ileri dönüşüm markasıdır. Mayoları okyanustaki plastik şişelerden ve balık ağlarından yapılmaktadır. RubyMoon, okyanus plastik atıklarını giysilere dönüştürerek karbon ayak izlerini %42 oranında azalttığını iddia ederek atık sorununun çözülmesine katkıda bulunmuştur. Ayrıca kendilerini dünyanın dört bir yanındaki kadın girişimcileri güçlendirmeye adamışlardır.Dünya.

    RubyMoon'da Alışveriş Yapın

    Sonuç

    Geri dönüştürülmüş giysiler sürdürülebilirdir ve hızlı moda kadar şık ve benzersizdir - hatta daha fazlası. Tek seferlik el yapımı giysi parçalarından geri dönüştürülmüş giysi markalarına kadar, tarzınıza uygun ve atıkları azaltan bir şeyler bulacaksınız.

    Stil ve sürdürülebilirliği yaratıcı bir şekilde birleştiren en iyi ileri dönüşümlü giyim markalarından bazılarını listeledik. İleri dönüşüm endüstrisinin yükselişiyle, artık ekosistemimizi korurken iyi görünebiliriz.

    Callie Allen tutkulu bir çevreci ve kendini gezegen korumanın önemi konusunda farkındalık yaratmaya adamış bir yazardır. Çevre bilimi geçmişi ve doğa sevgisi ile Callie'nin yazıları, bilimsel gerçekleri kişisel deneyimleriyle zahmetsizce birleştirerek blogunu çevre bilincine sahip tüm okuyucular için büyüleyici bir bilgi kaynağı haline getiriyor. Callie'nin blogu, en son çevresel zorlukları tartışmaktan sürdürülebilir yaşamla ilgili pratik ipuçları sunmaya kadar, olumlu değişime ilham verme misyonunda çevrilmemiş hiçbir taş bırakmıyor. Callie'yi dizüstü bilgisayarında yazı yazmadığı zamanlarda harika dış mekanları keşfederken, lensiyle doğada nefes kesen anları yakalarken veya yerel koruma çabalarında gönüllü olarak çalışırken bulabilirsiniz. Callie, bulaşıcı coşkusu ve derin bilgisiyle okuyuculara bir fark yaratmaları ve sevgili gezegenimizi gelecek nesiller için korumaları konusunda ilham vermeyi umuyor.