Bugun...MATSO ve Antalya Ticaret İl Müdürlüğü işbirliği 2.el motorlu kara taşıt ticareti yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve Antalya Ticaret İl Müdürlüğü işbirliği ile 2.el motorlu kara taşıt ticareti yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yoğun ilgi gören ve MATSO Çok amaçlı Otogar Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya konuşmacı olarak Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca ve Ticaret İll Şube Müdürü Mesut İlter katıldı. Toplantının açılış konuşmasını MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş yaptı.

facebook-paylas
Güncelleme: 15-08-2018 21:45:27 Tarih: 15-08-2018 21:23

MATSO ve Antalya Ticaret İl Müdürlüğü işbirliği 2.el motorlu kara taşıt ticareti yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve Antalya Ticaret İl Müdürlüğü işbirliği ile 2.el motorlu kara taşıt ticareti yönetmeliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yoğun ilgi gören ve MATSO Çok amaçlı Otogar Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya konuşmacı olarak Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca  ve Ticaret İll Şube Müdürü Mesut İlter katıldı. Toplantının açılış konuşmasını MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş yaptı.

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş Perakende Ticareti Yasası’nın düzenlenerek yürürlüğe girmesinin ardından ona bağlı yönetmeliklerin çıkmaya başladığını belirterek bunlardan birisinin de İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliği olduğunu söyledi. Yönetmeliğin 13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığını hatırlatan Boztaş yönetmeliğin ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin usul ve esasların düzenlenmesi amacıyla hazırlandığını söyledi.

Yönetmeliğin paletli makine ve iş makineleri dışındaki kalan motorlu taşıtların tamamının kapsadığını söyleyen Boztaş: “ Oto galericiliği ya da 2. El motorlu taşıt ticareti yapan yada yapmayı düşünenlerin iş yeri açarken yönetmelik kapsamında yetki belgesi alması gerekiyor. 1 yıl geçiş süresi var. 1 yıl sonra noterler yetki belgesi olmayanların işlemlerini yapmayacak. Ticaret il Müdürlükleri konu ile ilgili denetleme yapacak. Belediyelerde işyeri açma ruhsatı vermeyecek” diye konuştu.

Mesleki yeterlilik belgesi TOBB tarafından MATSO aracılığı ile verilecek

Mesleki yeterlilik belgelerini bağlı bulundukları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından verileceğini kaydeden Boztaş, “TOBB tarafından yapılacak 2 sınavın ardından başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgelerini bağlı Oda olarak biz vereceğiz. TOBB tarafından Odamızda verilecek belgenin ardından Ticaret İl Müdürlüğüne giderek bir yetki belgesi alacaksınız. İşlemlerinizi noterde bu yetki belgesi ile gerçekleştireceksiniz. Eğer bu yetki belgesini almamışsanız işlemleriniz gerçekleştirememeksiniz. Yeni işletme açacak olan ve bu belgesi olmayanlara belediye tarafından işletme ruhsatı verilmeyecek. Bu belge yerine hiçbir belgenin geçerliliği yok” dedi.

Katılımcılara konuyla il ilgili bilgiler verilerek soruları yanıtlandı

Antalya ticaret İl Müdürü Seval Yasak dizerkonca MATSO Başkanı Ahmet boztaş’ın güzel çalışmalara imza attığını belirterek kendisi tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi. Ticaret İl Müdürü Dizerkonca ve Şube Müdürü Mesut İlter tarafından toplantıya katılanlara  'İkinci El Motorlu Kara Taşıtları'nın Ticareti Hakkında' yayımlanan yeni yönetmelikle ilgili bilgiler verildi.  Katılımcıların sorularının yanıtlandığı toplantı MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş tarafından Antalya Ticaret İl Müdürü Dizernkonca’ya günün anısına hediye verilmesi ile sona erdi.
Bu haber 567 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Ekonomi Haberleri

Henüz anket oluşturulmamış.
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI