Bugun...LGS Yerleştirme sonuçları açıklandı öğrenciler, öğretmenler, veliler şok ta

Açıklanan LGS yerleştirme sonuçları hayal kırıklığı yaratırken, diploma notu 98 olan öğrencinin yerleşemediği okula, 70 puanlı öğrencinin yerleşmesine kimse anlam veremedi.

facebook-paylas
Tarih: 04-08-2018 17:04

LGS Yerleştirme sonuçları açıklandı öğrenciler, öğretmenler, veliler şok ta

Açıklanan LGS yerleştirme sonuçları hayal kırıklığı yaratırken, diploma notu 98 olan öğrencinin yerleşemediği okula, 70 puanlı öğrencinin yerleşmesine kimse anlam veremedi.

 

Diğer taraftan LGS Yerleştirme kılavuzuna göre, son tercihlerin yapılması ve öğrencilerin okullarının belirlenmesi okulların açılmasından 1 gün önceye rast geliyor.

 

Dün açıklanan LGS yerleştirme sonuçları başta öğrenciler ve veliler olmak üzere toplumun büyük kesiminde hayal kırıklığı yarattı. 98 puanlı öğrencinin hiçbir okula yerleşemediği bir sistemde, 70 puanlı öğrencinin 98 puanlı öğrencinin tercih ettiği okula sırf ilk tercih olarak yerleşmesi toplumun her kesimi tarafından akıl ve mantığa aykırı bulundu.

LGS Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte her yıl sınav sisteminde yapılan değişiklikler nedeniyle deneme tahtasına dönen çocuklar sudan çıkmış balığa döndü. Örneğin, 98 puanlı öğrenci 2. Tercihi olan Kemer Fatma Turgut Şen ve 3. Tercihi olan Düriye Duran Anadolu Liselerine giremeyerek açıkta kalırken 70 puanlı bir başka öğrencinin bu okullara kayıt hakkı kazanmasına kimse akıl sır erdiremedi.

Sonuçların açıklanmasının ardından çocukları yüksek puanlarla açıkta kalan öğrenci velileri çocuklarının mezun olduğu okullara ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne akın ederken, ne yazık ki kimse velileri tatmin edecek bir açıklamada bulunamıyor.

Kısacası, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 8. Sınıftan mezun olan öğrencilerin büyük bölümünün ve de ailelerinin sırf birilerinin yaptığı değişiklik ve sınav sisteminde belirlemiş olduğu kriterler yüzünden (İş bilmeyen bulunduğu makamlara hak ederek gelmeyen yöneticiler yüzünden) kaderiyle oynanmış oldu.

Yerleştirme hususundaki kriterde ;

  1.  sırada kayıt bölgesi yer alıyor. Öğrencinin kayıt yaptıracağı okulun bulunduğu yer Manavgat ırmağının doğu yakasında mi batı yakasında mı. Öğrencinin ikameti okulla aynı yakada mı yoksa diğer yakada mı ?
  2. Sırada mezun olduğu okulun kayıt yaptıracağı okul ile aynı yaka da olup olmadığı
  3. Sıradaki kriter öğrencinin mezun olduğu okulda kaç dönemdir okuduğu
  4. Sırada öğrencinin kayıt yaptıracağı okulu kaçıncı sırada tercih ettiği yer alıyor
  5. Sırada ise ilk sırada yer alması gereken husus öğrencinin başarı puanı yer alıyor
  6. Sırada devamsızlık konusu yer alırken bütün bu kriterlerin eşit olması durumunda ise öğrencinin yaşı baz alınıyor ve yaşı küçük olan öğrenci tercih ediliyor.

Şu andan itibaren neler yapılabileceği konusu da ayrı bir muamma. Milli Eğitim Bakanlığının sayfasında yer alan LGS Kılavuzuna göre;  LGS yerleştirme takvimi şöyle işleyecek;

6-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında 1. Nakil tercih başvurusu

13-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında 2. Tercih başvurusu

27-31 Ağustos 2018 tarihleri arasında 3. Tercih başvurusu

3-6 Eylül 2018 tarihleri arasında 4. Tercih başvurusu yapılacak.

10-14 Eylül tarihleri arasında boş kalan kontenjanlara hiçbir yere yerleşememiş öğrenciler için Yerleştirme Komisyonlarına başvuru alınması.

 

 

 

Bugün yaşananları en güzel şekilde herkesin anlayabileceği bir şekilde Milliyet gazetesi eğitim editörü ve köşe yazarı ABBAS GÜÇLÜ kaleme almış. Abbas Güçlü’nün dünkü köşe yazısı şöyle;

 

ZOR BİR HAFTA! SEVİNÇ, HÜZÜN, KIRGINLIK, UMUT HEPSİ BİR ARADA!

 

LGS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI. ORTALIK TOZ DUMAN

 

LGS yerleştirme sonuçları açıklandı. Ortalık toz duman. Üniversite sınav sonuçları da yarın açıklanacak. Her iki sınavda da, sevinenler sayısı, üzülenlerin yanında devede kulak kalıyor...

LGS yerleştirme sonuçları tam bir hayal kırıklığı yarattı
Yüzde 5'lik dilime giren öğrenciler, evine en yakın okula giremeyenler, hiç bir yere yerleşemeyenler ve daha kimler var kimler.
Veli ve öğrenciler adeta şok içerisindeler.
Memnuniyet oranı yerlerde sürünüyor ve hala MEB'den bir Allahın kulundan ses yok.

Çocuklar, veliler, öğretmenler büyük bir moral çöküntüsü içerisindeler.
En azından bundan sonra ne olacağına ilişkin, inandırıcı bir açıklama yapılmalı.

Ya da okulların açılışı bir ay geciktirilerek, her şey sil baştan ele alınmalı.

Yapılmaması gereken tek şey, "Bu sene böyle oldu, seneye, bu sistemi çöpe atıp, çok daha adil olanı getireceğiz" açıklaması olmamalı!
Yoksa Bakan Selçuk'un da, kendinden önceki bakanlardan hiçbir farkı kalmaz.
Aycı artık, suçu sırtına yükleyecekleri bir müsteşar da yok.

İşte bu yüzden, oturup doğru düzgün bir sistem hemen bu yaz getirilsin , kayıp kuşaklar yaratılmasın...

Okulu, öğretmene, ailesine, devlete yani her şeye küsen o kadar çok öğrenci var ki, hiç ama hiç kimsenin böylesi bir dayatmaya hakkı olmamalı ve yanlıştan derhal dönülmeli.

Bu o kadar zor mu?

Hiç sanmıyorum,
Eğer istenirse, hala yapılabilecek çok iş var.

Bakan Ziya Selçuk'un bu ilk zorlu sınavından yüz akıyla çıkmasını temenni ediyor ve bekliyoruz...
Bu haber 902 defa okunmuştur.


Etiketler : lgs sonuçları

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Eğitim Haberleri

Henüz anket oluşturulmamış.
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI