Haber
Home > Antalya Haber > Budak; Turizmde Avrupa Krizi Sezonda da Sürüyor

Budak; Turizmde Avrupa Krizi Sezonda da Sürüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizmin ilk yarısında 2016 yılına göre bir toparlanma olduğunu ancak Avrupa ayağında gerilemenin devam ettiğine dikkat çekerek, “2017’nin ilk 6 ayında Avrupa pazarında yüzde 17’lik kayıp var. 2015’e göre kayıp yüzde 32’lerde. Kavga ve gerilim bir an önce sonlandırılmalı. Sadece Rus pazarıyla Türk turizminin geleceğe yürümesi mümkün değil” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2017’nin ilk 6 aylık dönemine ilişkin verilerini değerlendirdi. Turizmde, Rusya pazarının etkisiyle bir toparlanmanın görüldüğünü, ilk 6 ayda gelen yabancı turist sayısının yüzde 14’lük artışla 10 milyon 740 binden 12 milyon 249 bine çıktığını kaydeden Budak, “2017’nin ilk 6 ayında geçen yıla göre bir toparlanma var ancak bu rakamın, 2015’in yüzde 28 gerisinde olduğu dikkatlerde tutulmalıdır. Ayrıca Avrupa pazarında kayıp yoğun sezonda bile sürüyor. Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısında geçen yıla göre yüzde 17.2’lik bir kayıp var. Kriz yılı olan 2016’da Avrupa’dan 4.2 milyon turist gelirken, bu yıl 3.5 milyon gelmiş. Almanya krizinin ikinci 6 aya olumsuz yansıyacağı açık. Türk turizmi için Avrupa en önemli ayaktır. Sadece Rusya pazarıyla Türkiye turizmi geleceğe yürüyemez. Bir an önce kavga ve gerilim politikasından vazgeçilmelidir” dedi.
DAR TOPLANTILARLA TURİZM KURTULMAZ
Kültür ve Turizm Bakanlığı koltuğuna oturan Numan Kurtulmuş’un, ilk fırsatta turizmin en önemli merkezi olan Antalya’yı ziyaret etmesinin önemli olduğunu ancak turizmcilerle toplantısını “dar kapsamlı” tutmasının, iyi bir başlangıç olmadığını kaydeden Budak, “Antalya turizm açısından Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli değeri. Sayın Bakan’ın burada turizmcilerle bir araya gelmesi önemli. Ancak turizm sadece otelcilerin, seyahat acentalarının konusu değil. 54 sektörü doğrudan ilgilendiriyor. Domates üreticisinden, yumurta üreticisine, kuyumcudan inşaat sektörüne on binlerce insanı doğrudan turizmle bağlantılı. Sadece 3 kurumun temsilcileriyle bir araya gelinmesi, iyi bir başlangıç olmamıştır. Tüm paydaşların bir arada görüşlerini aktarabilmesine olanak verilseydi, sayın Bakan’ın olayı tüm boyutlarıyla anlama imkanına kavuşurdu. Hala çok geç değil. Kısa bir süre içinde bunun yapılması mümkündür. Turizm milli bir konudur. Tüm paydaşların ve bu işe kafa yoran muhalefetin de görüşlerinin alınması, ortak aklın devreye sokulması en doğru yöntem olacaktır” diye konuştu. Budak, şöyle devam etti:

216 total views, 2 views today

Facebook yorumları