Haber
Home > Manavgat > Manavgat MYO’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Semineri Verildi

Manavgat MYO’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Semineri Verildi

Antalya Barosu Manavgat Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiyonu Başkanı Av. Umut Çiftçi ve komisyon üyeleri Av. Eda Ercan, Av. Nazlı Odabaş, Av. Aysun Tok, Av. Sena Tülü Yıldırım, Av. Handan Kip Ersoy, Av. Gülsüm Yılmaz, Av. Nebahat Ünal, Av. Sema Çağlar’ın katıldığı seminere yüksekokulun ilgisi büyüktü.
unnamed-001
Komison Başkanı Av. Umut Çiftçi’nin interaktif anlatımıyla başlayan seminer komisyon üyelerinin ilgi çekici sunumları ile devam etti. Toplumsal cinsiyet ile biyolojik cinsiyet kavramları arasındaki farkın irdelenmesi ile başlayan seminerde, toplumun cinsiyetlere yüklediği yanlış anlamlar, cinsiyetçi kalıplar / genellemelerle kadın ve erkek kavramlarının gittikçe birbirinden uzaklaştırılması, cinsiyete dayalı iş bölümü ve hem toplum hem de aile bazında kadına yönelik şiddetin önlenmesi hususlarına değinildi. Kadınların yaptıkları işin “görünmeyen emek” olarak nitelendirildiği konuşmada, cinsiyet ayrımcılığının sadece kadınlar açısından değil erkekler açısından da büyük yükleri ve sorumlulukları beraberinde getirdiği vurgulandı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin, farklılıklarımızla beraber birlikte yaşamayı öğrenmemiz, kaynaklara erişmede ve hizmetlere ulaşmada eşit haklara sahip olmamız anlamı taşıdığı belirtildi.
Dizi ve reklam videolarından oluşan medya içeriklerinin gösterimi ile desteklenen sunuma, çoğunluğu erkek öğrencilerden oluşan dinleyici grubu yoğun bir ilgi gösterdi. Seminerin sonunda yapılan soru cevap bölümünde öğrencilerden gelen sorular hassasiyetle cevaplandırıldı.
Komisyon Başkanı Av. Umut Çiftçi açıklamasında “Dikkat çektiğimiz konu açısından üniversite öğrencilerini önemli bir hedef kitle olarak görmekteyiz. Aldığımız olumlu reaksiyonlar ve gösterilen yoğun ilgi amacımıza ulaşma hususunda bize mutluluk verdi.” dedi.

315 total views, 4 views today

Facebook yorumları
Top