Bugun...DP'li Kartal; Türkiye Ekonomik Krizin Eşiğine Gelmiştir

Demokrat Parti Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, “Döviz kuru, faiz ve enflasyon sarmalı ile ülkemiz ciddi bir ekonomik krizin eşiğine gelmiştir” dedi.

facebook-paylas
Güncelleme: 09-08-2018 19:52:05 Tarih: 09-08-2018 19:42

DP'li Kartal; Türkiye Ekonomik Krizin Eşiğine Gelmiştir

Demokrat Parti Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, “Döviz kuru, faiz ve enflasyon sarmalı ile ülkemiz ciddi bir ekonomik krizin eşiğine gelmiştir” dedi.

 

Dövizdeki engellenemeyen yükselişe dikkatn çeken Başkan Kartal, “Uzun yıllardır beton ekonomisi ile büyümeye çalışan ve ciddi yapısal sorunlar içeren Türk ekonomisi, seçim kampanyası döneminde çözüm biziz minvalinde sözler söyleyen iktidarın yürüttüğü basiretsiz politikalarla çözümsüzlüğe hapsedilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Kartal, “Dış politikada bizlerin de hak verdiği gerekçelerle Dünya 5’ten büyüktür diyen iktidar ve temsilcileri, dövizin 5’i geçmesine bu şekilde TL’nin erimesine aracılık etmiştir. Ne acı ki döviz kuru, faiz ve enflasyon sarmalı ile ülkemiz ciddi bir ekonomik krizin eşiğine gelmiştir” açıklamasında bulundu.

 

“Histeri krizi diye tabir olunan psikolojik rahatsızlıkta hasta, içinde bulunduğu ruhsal bozukluktan bihaberdir” diyerek sözlerini sürdüren Hasan Ali Kartal, “Hatalarını iletenlere karşı gösterdikleri ani ve asabiye seviyesi yüksek tepkiler de histeri krizi yaşadıklarının habercisidir. İktidar hatalarını kabul etmemekte dahası öfkesini kontrol edememekte ve bununla birlikte ülkeyi ekonomik bir krize doğru sürüklemektedir” şeklinde konuştu.

 

“Dış finansmana, dahası uzunca bir süre sıcak paraya dayalı yürütülen ekonomi, üretim ve ihracatın ithalata dayalı bir yapıya dönüşmesi sonucu, tamamen dışa bağımlı ve tehditlere açık hale gelmiştir” diyen Kartal açıklamasına şöyle devam etti: “Ekonomideki yapısal sorunlara ve dengesizliklere bir de FED‘in faiz artırımı ile başlayan dünya konjonktüründeki olumsuz gelişmeler eklenince, bugün maalesef ki mahkum ettikleri dış finansman koşulları her geçen gün zorlaşmaya ve pahalılaşmaya başlamıştır.

 

ABD ile son yıllarda pek çok alanda ortaya çıkan ve bir türlü çözümlenemeyen sorunlara ek olarak, son olarak yaşanan Rahip Bronson krizi piyasalarda çok şiddetli dalgalanmalara yol açmıştır. Türk Lirası, ABD doları ve Euro karşısında hemen hemen her gün yeni rekor seviyelerini zorlarken, 2 ve 10 yıllık tahvil faizleri de yeni rekor seviyelerine ulaşmıştır. 7 Ağustos 2018 günü itibariyle 1 ABD doları 5,42 TL ve 1 Euro 6,20 TL seviyelerini aşmış, aynı dönemde 2 yıllık tahvil faizi yüzde 22,01, 10 yılık tahvil faizleri ise yüzde 20,09 ile tarihi zirve seviyelerine ulaşmıştır.”

 

DP Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, “Dövizdeki rekor seviyeler bir yandan reel sektörün TL cinsinden yükümlülüklerini artırırken, bir yandan da girdi maliyetlerindeki artışlar nedeniyle enflasyon oranlarının da yükselmesine neden olmaktadır. Nitekim, Temmuz 2018 ayı itibariyle 12 aylık TÜFE yüzde 15,85’e ulaşmıştır.  ÜFE oranlarının şimdiden yüzde 20’ye ulaşmış olması ve döviz kurlarındaki geçirgenlik nedeniyle önümüzdeki aylarda enflasyondaki artış trendin sürmesi beklenmektedir” dedi.

 

Türkiye’nin ve ülke ekonomisinin geleceği açısından ABD ile sorunların bir an evvel çözüme kavuşması gerektiği vurgusu yapan Kartal, “Beklentimiz ve arzumuz; ABD başta olmak üzere tüm ülkelerle mevcut sorunların kısa sürede çözümlenerek, uluslararası hukuka saygılı, ülkemiz çıkarlarını gözeten, ancak karşılıklı çıkar ilişkisine dayalı, dengeli ve sağlıklı ilişkilerin yeniden tesis edilmesidir” ifadelerini kullandı.

 

Ekonominin yeniden canlanması için yapılması gerekenlere de değinen Hasan Ali Kartal son alarak şunları söyledi: “Ekonomide yaşamakta olduğumuz kısır döngüden kurtulmak için yapılması gerekenler; hem yerli hem yabancı yatırımcıya güven verecek, insanımızı kaygıların kurtaracak bir biçimde hukukun üstünlüğünün sağlanması, üretim ekonomisine dönülmesi, teşviklerin buna göre yeniden düzenlenmesi, bütçe disiplini, gereksiz yatırımların ertelenmesi ya da iptal edilmesi, TCMB ve özerk kurumların bağımsızlığının tesis edilmesi, bütçe disiplini, gelir-gider şeffaflığı ve denetimidir. Söz konusu tedbirlerin bir an önce alınması ve başarılı olunması dileğimizdir.”
Bu haber 815 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Ekonomi Haberleri

Henüz anket oluşturulmamış.
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI YUKARI